"STANDARD" Naplopó rendszerek elsősorban családi házak részére

Klasszikus napkollektoros rendszer két hőcserélős melegvíztárolóval. A napkollektorok az alsó hőcserélőn keresztül a tároló teljes térfogatát, míg az épület fűtését is végző kazán a felső hőcserélőn keresztül csak a tároló felső részét futi. A napenergia optimális kihasználását a tárolón belül kialakuló, hőmérséklet szerinti rétegződés biztosítja.


  • Heliostar 202 típusú szelektív síkkollektorok, 10 év garanciával,
  • Eloxált alumíniumból készült szerelőkeret, a kollektorok ferdetetőre szereléséhez,
  • Digitális, mikroprocesszoros szabályozás a kollektor köri szivattyú fordulatszámának változtatásával,
  • Szoláris szerelési egység szivattyúval, és minden szükséges szerelvénnyel,
  • Gumimembrános zárt tágulási tartály,
  • Zománc belső felületvédelmű, hőszigetelt, két hőcserélos melegvíztároló,
  • Környezetbarát, nem mérgező fagyálló hőátadó folyadék.


               


    Vákuumcsöves napkollektoros rendszer

    Magyarországon is egyre inkább előtérbe kerül a környezetkímélő technológiák, megújuló energiaforrások használata, mint például a napenergia épületgépészeti célú alkalmazása. A rendelkezésünkre álló ingyenenergiával működő hőhasznosító rendszereknél jelentős energiaköltségmegtakarítás érhető el, figyelembe véve a hagyományos energiahordozók árának várható további növekedését. Szoláris melegvízkészítő berendezés használatával a környezetünkbe kibocsátott káros anyagok mennyiségét is csökkenthetjük.



    Egy háztartás használati melegvíz készítéséhez használt szolár berendezés alapvetően napkollektorokból, szivattyúegységből, automatikából és szolár tárolóból áll. A berendezés gazdaságosan alkalmazható ott, ahol napi 200- 300 liter melegvízre van szükség és a napkollektorokat megfelelő sugárzás éri.

    Általában a napsütés és a fogyasztási igények nem esnek egybe, ezért szükség van szolár tárolóra, amely akár 1-2 napi energiát is begyűjthet. A berendezés segítségével éves átlagban egy négytagú család használati melegvíz igényének 60- 70%-a készülhet napenergia felhasználásával, nyáron a hőigény 90-95%-át, ősztől tavaszig kb. 15%-át lehet kiváltani.

    A legjobb tájolás a déli, de még a délkeleti vagy a délnyugati is elfogadható, a dőlésszög 30-60 fok között megfelelő. A napkollektorok rögzíthetők akár a tetőhöz, akár más tartószerkezethez vagy állványhoz.

    A rendszer szivattyúját automatika működteti, amely hőmérséklet érzékelők segítségével méri a kollektorok felmelegedését és a tárolóban lévő víz hőmérsékletét. Ha a kollektorok üzemeltetésével nyereség érhető el, a szivattyú elindul. Az automatika mindaddig fenntartja az áramlást, amíg a kollektorok melegebbek a tárolt víznél. Tartósan borult idő esetén, ha a napenergia nem elegendő a kívánt vízhőmérséklet eléréséhez, a kiegészítő fűtés (pl. gázkazán) bekapcsol. Ekkor a tároló normál bojlerként üzemel.

    Épületek fűtésére hazánk meteorológiai adottsága miatt elsősorban az átmeneti időszakban lehet rásegíteni. Mivel a napsugárzás Magyarországon éppen a fűtési szezonban kevesebb, a fűtési célú hasznosítás lényegesen nagyobb kollektorfelületet igényel, mint a használati melegvíz készítés. Alacsonyhőmérsékletű fűtés esetén (pl. padlófűtés), ha az épület hőszigetelése megfelelő, a legalább 45 fokos meredekségű kollektormező hőtermelése a teljes fűtési idény 20-30%-ában képes fedezni a hőigényt. A kollektorokat főleg akkor célszerű fűtésre is használni, ha az épülethez medence is tartozik, mert ekkor biztosított a fűtés miatt megnövelt kollektormező nyári hőleadása.

    A tavasztól őszig terjedő időszakban a szabadtéri medencék vízének melegítésére kézenfekvő megoldás a napenergia felhasználása. Ezzel a medencék használati ideje megnyújtható, tavasszal már egy hónappal korábban, ősszel egy hónappal tovább lesz kellemes a víz hőmérséklete. A napkollektorok az uszoda vizét egy hőcserélőn keresztül fűtik fel. A megfelelő vízhőmérséklet eléréséhez legalább a medence vízfelületének felével megegyező nagyságú kollektormező felszerelése szükséges.



    Vákuumcsöves napkollektorok

    A brit-ausztrál közös tervezésű hőcsöves (heat-pipe) rendszerű vákuumcsöves napkollektort világszerte sikerrel alkalmazzák rendkívül jó hatásfokának, egyszerű, karbantartásmentes működési elvének, könnyű szerelhetőségének és nem utolsó sorban kedvező árának köszönhetően.

    A hőcsöves rendszerű kollektorcsövek felületi hőcserével adják át a hőt a gyűjtővezetékben keringő közvetítő folyadéknak, így minden egyes kollektorcső önálló zárt rendszerként működik. Az ikerüveges vákuumcsőnek és a belső csőre felhordott szelektív elnyelő felületnek köszönhetően a napsugárzás energiája minimális veszteséggel alakítható hőenergiává. A csövekben körkörösen elhelyezkedő hőelnyelő felület miatt a napsugárzás bárhonnan érkezhet. A síkkollektorokhoz képest magasabb hozam érhető el.

    Karbantartási igény nincs, a bórszilikát üveg ellenáll akár 25 mm-es jégdaraboknak is. Esetleges sérülés esetén a csövek házilag is könnyen cserélhetők, nincs szükség a rendszer leürítésére. Nyáron, megfelelő tájolás esetén, 1 db 30 csöves kollektorral naponta kb. 300 liter 45-50°C hőmérsékletű használati melegvíz készíthető.
    - ikerüveges kialakítású vákuumcső, nincs külön tömítőelem, vákuumvesztés gyakorlatilag nem fordulhat elő
    - különlegesen ellenálló bórszilikát üveg
    - egyenként cserélhető csövek
    - drain-back rendszer kialakításához ideális, a felső gyűjtőcső egyszerűen üríthető
    - ferde- vagy lapos tetőre történő telepítéshez alkalmas szerelőkészletek
    - egyszerű szerelhetőség, csövenként összeépíthető
    - ásványgyapot hőszigetelésű gyűjtőcső, burkolattal
    - hőérzékelő számára kialakított merülőhüvely
    - a svájci SPF vizsgáló laboratóriuma által kiadott CE minősítés

    Maximális üzemi nyomás: 8 bar
    Csatlakozó csonkok: 22x1 rézcső
    Előírt kötési mód: roppantógyűrűs
    (Beépítésnél a dilatációt figyelembe kell venni.)
    Sorba köthető kollektorok száma: max. 5 db 30 csöves kollektor
    Méretezési térfogatáram 1 db kollektorra:
    2 l/min - 20 csöves kollektor
    3 l/min - 30 csöves kollektor
    (Csövenként 0,1 l/min, soros kötés esetén a gyűjtőcsőben a kollektoronként számított mennyiségek összege áramlik.)
    Télen a nyári térfogatáram 80%-ával kell számolni.
    Max. térfogatáram a gyűjtőcsőben: 15 l/min
    Kollektorok telepítési szöge: 25-70°
    Gyűjtőcső eltérése a vízszintestől: +/- 5°
    Üresjárati hőmérséklet: 245°C (G=1000 W/m2)

    Cikkszám Megnevezés Típus
    DEG-VAK20 D-ÉG vákuumcsöves napkollektor 20 csöves
    DEG-VAK30 D-ÉG vákuumcsöves napkollektor 30 csöves
    Szerelőkészletek
    SOKPRKF20 KP-RKF rögzítőkeret ferde tetőre 20 csöves kollektorhoz
    SOKPRKF30 KP-RKF rögzítőkeret ferde tetőre 30 csöves kollektorhoz
    SOKPRKL20 KP-RKL állvány lapos tetőre 20 csöves kollektorhoz
    SOKPRKL30 KP-RKL állvány lapos tetőre 30 csöves kollektorhoz


    A kollektorok hagyományos és drain-back rendszerű berendezésekhez egyaránt alkalmazhatók.


    Vákuumcsöves kollektor és síkkollektor teljesítményének összehasonlítása a napsugárzás irányának függvényében


    Hagyományos módon kialakított napkollektoros HMV-termelő berendezés



    A berendezés folyamatosan töltve van, ezért a fagyveszély miatt fagyálló keveréket kell használni. A rendszerben túlnyomás uralkodik, a folyadék hőtágulását membrános tágulási tartály veszi fel. A szivattyúnak csak az áramlásból adódó ellenállást kell legyőznie. A rendszer vákuumcsöves kollektorral és síkkollektorral is kialakítható.

    Hagyományos napkollektoros rendszer elvi sémája
    1. Napkollektor
    2. HMV-tároló két hőcserélővel
    3. Szolár tágulási tartály
    4. Szolár automatika
    5. Szolár szivattyúegység (szivattyú, biztonsági szelep, kiegészítő berendezések)
    6. Szolárfolyadék (propilén-glikol és víz keveréke)


    DRAIN-BACK rendszer

    A berendezés kialakítása olyan, hogy üzemszünet esetén a kollektorok és a fagyveszélyes helyen áthaladó csővezetékek szárazak. A szolárkörben keringtetett folyadék a szivattyú bármely okból történő leállása esetén visszaürül egy erre a célra kialakított, fagymentes helyen felszerelt tartályba. Ez a drain-back tartály. A drain-back rendszerű napkollektoros berendezésekben ezért nincs forrás- vagy fagyásveszély, fagyálló keveréket sem szükséges használni.

    Drain-back rendszerű berendezés csak az arra alkalmas napkollektorokkal alakítható ki. A vákuumcsöves napkollektorok ilyenek.

    A vákuumcsöves kollektorokban a hőközvetítő folyadék a felső gyűjtőcsőben áramlik, könnyen leüríthető. Drain-back rendszer kialakításakor ezért a napkollektorokat az ábra szerinti 1,5-3% lejtéssel kell felszerelni.

    Nincs szükség külön tágulási tartályra, a folyadék hőtágulását a drain-back tartály veszi fel.

    Fontos eltérés a hagyományosan kialakított rendszerekhez képest, hogy itt a szivattyúnak nem csak az áramlási ellenállást, hanem a drain-back tartály vízszintje és a kollektorok közötti magasságkülönbséget is le kell győznie. Ezért a drain-back tartályt célszerű a kollektorokhoz minél közelebb, de természetesén még fagymentes helyre elhelyezni. A szivattyút minden esetben méretezni kell. A szivattyút a biztonságos üzemvitel érdekében legalább 2 m-rel kell a drain-back tartály alá szerelni.

    Az ábrán látható, hogy üzemszünetben a hőközvetítő közeg nyugalmi szintje fagymentes térben helyezkedik el. A szivattyú méretezésénél figyelembe kell venni az ábrán H-val jelölt magasságkülönbséget.

    A 8. sz. szelep feladata, hogy üzemszünet esetén az átfolyásmérőt megkerülve szabad utat biztosítson a kollektorokból leürülő víznek.



    Drain-back rendszer elvi sémája üzemszünetben

    1. vákuumcsöves napkollektorok
    2. Drain-back tartály
    3. Szivattyú
    4. HMV-tároló két hőcserélővel
    5. Szolár automatika
    6. Átfolyásmérő és beszabályozó szerelvény (ferdeszelep)
    7. Biztonsági szelep (1,5 bar)
    8. Visszacsapó szelep vagy feszültségmentes állapotban nyitó szelep
    9. É1: Kollektorhőmérséklet érzékelő (automatika tartozéka)
    10. É2: Tárolóhőmérséklet érzékelő (automatika tartozéka)
    11. H: Szivattyú méretezésénél figyelembe vett magasságkülönbség



    Drain-back rendszer elvi sémája működés közben

    1. vákuumcsöves napkollektorok
    2. Drain-back tartály
    3. Szivattyú
    4. HMV-tároló két hőcserélővel
    5. Szolár automatika
    6. Átfolyásmérő és beszabályozó szerelvény (ferdeszelep)
    7. Biztonsági szelep (1,5 bar)
    8. Visszacsapó szelep vagy feszültségmentes állapotban nyitó szelep
    9. É1: Kollektorhőmérséklet érzékelő (automatika tartozéka)
    10. É2: Tárolóhőmérséklet érzékelő (automatika tartozéka)
    Drain-back tartály

    Speciális visszaürítő tartály drain-back rendszerekhez. A tartályt lehetőleg a kollektorokhoz minél közelebb, de fagymentes helyre kell telepíteni. A szolárkörben keringtetett folyadék a szivattyú bármely okból történő leállása esetén visszaürül a tartályba.

    Drain-back rendszerű berendezés csak az arra alkalmas napkollektorokkal alakítható ki. A vákuumcsöves napkollektorok ilyenek.

    A drain-back tartály méretét úgy kell megválasztani, hogy a tartály feletti csővezetékek, valamint a kollektorok teljes víztartalmát be tudja fogadni.

    A jelentős veszteségek elkerülése végett a tartályt és a csővezetékeket hőszigeteléssel kell ellátni.

    Anyaga: rozsdamentes acél

    Forrás: http://portal.d-eg.hu/

    Referenciák:


    Vákuumcsöves kollektor


    Síkkollektor előtetőbe integráltan szerelve


    Különálló HMV és fűtési szolártartály (2x300 lit.)


    FISCHER vákuumcsöves kollektor


    FISCHER vákuumcsöves kollektor


    WOLF síkkollektor


    300 lit. szolártartály villamos fűtőbetéttel
  • Vízkőtelenítés, vízkőoldó, fűtésszerelés, padlófűtés